Když se snažíme zasadit nějakou událost, trend či děj do konkrétní desetiletky nedávné historie, máme k tomu v češtině spojení typu „třicátá léta“, „sedmdesátá léta“ (číselně „70. léta“) a podobně.
Je pozoruhodné, že tato spojení používáme striktně jen pro období po první světové válce. O období let 1910–1920 prakticky nikdo nemluví jako o „desátých letech“.
Asi se tímto způsobem v našem jazyce odráží historické reálie – ne nadarmo se mluví o tzv. „dlouhém 19. století“ (1800–1914), které vlastně z hlediska historických předělů skončilo až s úvodními výstřely první světové války. Úvod minulého století tak odjakživa rozdělujeme spíš na období před válkou a po ní, nikoli rokem 1910 nebo 1920. Asi proto se pojem „desátá léta“ nikdy nevžil.
Výhoda angličtiny
Náš systém má jistou nevýhodu oproti angličtině. Ta totiž v mluvě i v textu pracuje s pojmy jako „1970’s“ (v mluvě se řekne „nineteen-seventies“), které mají tu výhodu, že okamžitě určují i století. Anglický mluvčí proto může snadno pracovat i s pojmy jako „1830’s“ (je to velmi úsporné: v řeči jen 4 slabiky, v písmu 6 znaků), zatímco my už musíme říct/napsat buď „třicátá léta devatenáctého století“ nebo „období mezi lety 1830 a 1840“.
A co 21. století?
Je otázka, jak si jazyk poradí s určováním desetiletek v novém (současném) století. Dnes, v roce 2025, už pomalu začínáme potřebovat mluvit o období let 2000–2009 a let 2010–2019. Jak si poradit?
V publikaci Na co se nás často ptáte?, kterou zkraje tohoto století vydal ÚJČ, autoři navrhovali pro úvodní desetiletku označení „úvodní léta 21. století“.
Bylo nasnadě, že tak dlouhému označení se mluvčí budou vyhýbat.
Dnes už lze sledovat počínající úzus v této oblasti a zdá se, že vyhraje poněkud nelibě znějící, ale veskrze praktický pojem „nultá léta“. Začínám ho slýchat v mluvě i vídat v textech stále častěji.
Předchozí desetiletka si pak zvyká na to, že je označována jako „desátá léta“, což se celkem nabízelo.
Zajímavé je, že ani jeden z těchto pojmů nepotřebuje dodatečné přiřazení ke správnému století. Jak už jsme si totiž řekli, u 20. století ani jednu z úvodních desetiletek takto neoznačujeme.
Ale za pár let už se tento konflikt objeví – jakmile bude někdo třeba v roce 2035 mluvit o letech 2020–2029, řekne „dvacátá léta“, ale v závislosti na kontextu bude muset doplnit „dvacátého prvního století“ nebo „tohoto století“, jinak už bude záměna s obdobím 1920–1929 klidně možná.
The post Zlatá nultá léta! appeared first on Proofreading.cz.